The BOSCH12V Max LED Worklight GLI12V-300N is a lightweight, battery-powered LED worklight delivering 300 lumens of bright illumination. Designed with a flexible six-sided shape and a hanging hook, it offers versatile positioning for any workspace. Compatible with all Bosch 12V Max Lithium-Ion batteries, it provides up to 180 minutes of runtime per amp hour, making it an essential tool for professionals seeking reliable, cordless lighting on the go.
| ASIN | B075LRY264 |
| ASIN | B075LRY264 |
| Batteries are Included | No |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Best Sellers Rank | #58,164 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #988 in Handheld Flashlights |
| Brand Name | BOSCH |
| Color | Blue |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (896) |
| Date First Available | 9 October 2017 |
| Department | Unisex Adult |
| Finish Types | Unfinished |
| Global Trade Identification Number | 00000346493788 |
| Included Components | (1) GLI12V-300 12V Max LED Worklight (Bare Tool) |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Dimensions L x W x H | 25L x 25W x 25H millimeters |
| Item Type Name | Floodlight |
| Item Weight | 163 g |
| Item model number | GLI12V-300N |
| Light Output Maximum | 300 Lumens |
| Light Source Type | Light Emitting Diode |
| Manufacturer | Bosch |
| Manufacturer | Bosch |
| Manufacturer Part Number | GLI12V-300N |
| Material Type | Plastic |
| Model Number | GLI12V-300N |
| Mounting Type | Freestanding |
| Power Source | Battery Powered |
| Product Dimensions | 5.59 x 5.08 x 18.29 cm; 163.29 g |
| Shade Material | Plastic Composite |
| Shape | Hexagonal |
| Style Name | 300 |
| UPC | 000346493788 |
| Unit Count | 1 Count |
| Voltage | 12 Volts |
S**D
I use the Bosch 12V system. Good power for driving screws, drilling with my hex driver. The driver is also small and light so is easy to use in cramped dark areas. Which is why this work light is a great tool! This VERY bright work light creates daylight intensity in work areas. It can be 3 to 10 feet away from your work and you’ll see very well in those cramped dark places. This work light does not come with a battery, but most of us have a pair of batteries, so one in the torch, one in your drill and you’re good. I was so delighted with the brightness and compact form that I bought 2 more for my daughters who have Bosch drivers, and sent them some old batteries that had lost capacity. This work light uses so little current that an old battery will still give hours of light. I really like this light. You will, too.