๐ Elevate your sound game with the Faital Pro 12HP1060 โ where power meets precision!
| Special Feature | Radio |
| Recommended Uses For Product | car |
| Subwoofer Diameter | 12 Inches |
| Surround Sound Channel Configuration | 2.0 |
| Included Components | faital |
| Item Weight | 6600 Grams |
| Is Waterproof | FALSE |
| Speaker Size | 12 Inches |
| Power Source | Corded Electric |
| UPC | 753807515269 |
| Global Trade Identification Number | 00753807515269 |
| Manufacturer | Faital Pro |
| Item Weight | 14.55 pounds |
| Product Dimensions | 6 x 6 x 6 inches |
| Item model number | 12HP1060 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Wireless Remote | No |
H**D
It is one of the best 12 inch as woofer with 4 inch voice coil
It is one of the best 12 inch as woofer with 4 inch voice coil, 12mm Xmax only 15 lbs heavy, 1000 Watts RMS. I used it as subwoofer and it sounds like an 18 inch sub. Highly recommended. Thanks Amazon for great price and services.